KÜÇÜK ayı kampanyası


Açıklama: ARIM&BALIM Boz Ayılar Önemlidir!
Kategori: ÇEVRE
Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2010
Geçerli Tarih: 04 Haziran 2023, 14:00
Site: ALANYA DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
URL: http://aldosk.org.tr/haber_detay.asp?haberID=69


KÜÇÜK ayı kampanyası

WWF-Türkiye, yüzyıllardır masallara konu olan, insanların doğanın nimetlerini keşfetmek için izlediği boz ayıların korunması için yeni bir kampanya başlattı. Türkiye'de yaşayan boz ayılar (Ursus arctos), kaçak avlanma, yaşam alanlarının daralması gibi nedenlerle IUCN'in nesli tehlike altındaki türlere ilişkin Kırmızı Listesi'nde yer alıyor.
Kampanya ile boz ayılar hakkında farkındalık yaratılması, yaşam alanlarını korumaya yönelik projeler geliştirilmesi, doğal hayata dönemeyecek olan yavru ayıların güvenle yaşamaları için kaynak oluşturulması amaçlanıyor.
 
   
 

ARIM&BALIM

Kastamonu'nun Araç ilçesi yakınlarında yol kenarında bir ormancı tarafından ölmek üzereyken bulunan iki yavru ayı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından teslim alındı ve rehabilitasyon süreci için Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine gönderdildi.
WWF-Türkiye, Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesindeki iki yavrunun büyümesine katkı sağlamak için bakım masraflarının bir kısmını üstlendi. Sevimli yavrulara Arım&Balım ismi verildi.
Arım&Balım annelerinden hayatta kalabilmek için gerekli olan eğitimi alamadığı için, doğal ortamlarında hayatta kalma şansına sahip değil. Bu nedenle rehabilitasyon sürecini tamamlamak üzere  olan Arım&Balım, önümüzdeki aylarda doğal ortamlarına en yakın şartları taşıyan Karacabey Ayı Barınağı'na nakledilecek.
Böylece ömürlerinin geri kalanını, inler kazıp uzun kış uykularına dalacakları Karacabey Ayı Barınağı'nda geçirecekler.
WWF-Türkiye, yüzlerce boz ayının Arım&Balım'ın kaderini paylaşmaması için koruma çalışmaları gerçekleştirecek.

 

 
 

TEHDİTLER

 

Kisa kisa

Boz Ayılar Önemlidir!

Boz ayılar yaşamak için geniş ormanlık alanlara ihtiyaç duyar. Ayıların olduğu alanlarda pek çok başka yerli tür de bulunmaktadır. Ayıların yaşam alanlarını korumak; başka türlerin de yaşam hakkını savunmaktır!

En Büyük Memeli!

Anadolu topraklarında yaşayan en büyük memeli türü boz ayılardır. Anadolu insanı boz ayılardan öğrendikleri sayesinde hayatta kalmayı başarmıştır. Bal kovanlarının, meyve ağaçlarının ve yenebilir bitkilerin yerlerini boz ayıları takip ederek keşfetmişlerdir! Boz ayıların yaşam hakkına saygı duymak; geçmişimize saygı duymaktır!

Her Yavru Büyümeyi Hak Eder!

Her anne yavrusuna mücadele etmeyi ve hayatta kalmayı öğretir. Boz ayılar için bu eğitim yaklaşık 2,5 yıl sürer. 2,5 yıl sonra annelerinden ayrılan yavrular, doğaları gereği yaşamlarına yalnız devam eder.