ALANYA DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
ANASAYFA TARİHÇE GEZİ TAKVİMİ FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER ÜYELİK İLETİŞİM EDİTÖR GİRİŞ

Maps-Harita

bookingRESİM GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

LİNKLER
 


  
   


 

BİLGİLER

YÖK TEN ALANYA DA ÜNİVERSİTE KURULMASI İÇİN İZİN ÇIKTI

YÖK TEN ALANYA DA ÜNİVERSİTE KURULMASI İÇİN İZİN ÇIKTI

Tarih 01 Eylül 2010, 15:15 Editör

Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi kurulması için Yükseköğretim Genel Kurulu ndan onay çıktı.

Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi kurulması için Yükseköğretim Genel Kurulu’ndan onay çıktı.
Alanya Hamdullah Emin Paşa Vakfı yönetimi eğitim açısından Alanya’da pek çok konuya el atmıştır. Özellikle, ilk aşamada ilköğretim, orta öğretim konusuna el atmış, bu konuda eğitime çok büyük katkılar sağlamıştır.Çalışmalarını hep eğitim üzerine sürdüren vakıf bu bağlamda Alanya’da faaliyet gösteren Alanya İşeteme Fakültesi’nin ihtiyacı olan yurt inşaatını da tamamlayarak Akdeniz Üniversitesi’ne devretmiştir.
Başkanlığını Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan’ın yaptığı Hamdullah Emin Paşa Vakfı Yönetimi artık sıranın üniversiteye geldiğini belirterek, vakıf yönetimi çalışmalarını Alanya Hamdullah Emin Paşa Vakfı Üniversitesi kurulması için başlatmıştır. Bu konuda 19 Ocak 2008 tarihinde Alanya Kaymakamlığı’nda yapılan ilk toplantıda iç ve dış paydaşların katılımı ile bir arama konferansı yapılmış ve buna göre yol haritası ortaya çıkarılmıştır. Bu toplantıda, kent içinde kurulması düşünülen üniversitenin hangi fakültelerden oluşacağı ve kaç öğrenci alınacağı belirlenmiştir. Buna göre üniversitede Mühendislik Fakültesi, Turizm Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü kurulmasına, bu fakültelerde Mühendislik Fakültesine 250, Turizm Fakültesine 150, Sanat ve Tasarım Fakültesine 200, Fen Bilimleri Enstitüsüne 10 ve Sosyal Bilimler Enstitüsüne de 10 öğrenci alınmasına karar verilmiştir.
Bu teknik verilere göre hazırlanan fizibilite raporuyla birlikte üniversitenin kurulmasıyla ilgili hazırlanması gereken evraklar 23 Aralık 2008 tarihinde (Yükseköğretim Kurulu) YÖK’e intikal ettirilmiştir. İncelenen bu dosyalardan sonra YÖK Üyeleri Alanya’da üniversiteyle ilgili yerinde de inceleme yaptıktan sonra 4 Mart 2010 tarihinde ilk sunumu yapmak üzere vakıf yönetimini davet etmişlerdir. Bu sunumda vakfın cari gelirleriyle ilgili YÖK Üyeleri’nin yeni önerileri üzerine Vakıf Yönetim Kurulu tekrar çalışmaları başlatarak YÖK Üyeleri’nin istediği doğrultuda yeni dosyayı 6 Temmuz 2010 tarihide YÖK’e göndermiştir. Yükseköğretim Kurulu dosya üzerinde gerekli incelemeyi yaptıktan sonra sunum yapmak üzere vakıf yönetimini 26 Ağustos 2010 tarihinde Ankara’ya davet etmiştir.
Ankara’daki toplantıya katılan Vakıf Yönetim Kurulu Üyelerinin Süleyman Demirel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Akgül’e yaptırdıkları sunum YÖK üyeleri tarafından kabul edilmiştir.
Toplantıya Vakıf Başkanı ve Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi ve Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu, Vakıf Yönetim Kurulu Üyesi İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Köseoğlu, Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör, SDÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Akgül ve Üniversite Mütevelli Heyeti Üyesi Mehmet Ali Koçak katılmışlardır.
YÖK Genel Kurulu bu sunum ile AHEP Üniversitesinin kurulmasıyla ilgili olumlu görüşünün Milli Eğitim Bakanlığı’na bildirilmesine karar vermiştir. Bu karar Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylandıktan sonra üniversitede en geç üçüncü yılda eğitim ve öğretime başlanacaktır.

Bu haber 3843 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür

Açık Hava Tiyatrosu Nilüfer konseri ile açılıyor

Açık Hava Tiyatrosu Nilüfer konseri ile açılıyor 26 Ekim 2013 Cumartesi günü Feridun Düzağaç - Ogün Sanlısoy düetleri eşliğinde NİLÜFER konseri ile hizmet vermeye b...

TALSİ GÜNEŞİ ALANYADA

TALSİ GÜNEŞİ ALANYADA Alanyada, 12. Uluslararası Alanya Turizm ve Sanat Şenliği coşkusu devam ediyor. 6 ülkeden Kardeş Şehir Belediye Baş...

GOOGLE TRANSLATE

15 Mart 2010 Egirdir Gezisi17 Mart 2010

EN ÇOK OKUNANLAR

20 Bisiklet Oyunu


20 BİSİKLET OYUNUHAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

AHEP UNIVERSTY

HESTOUREX

PATRONUMDAN.COM


ÜCRETSİZ İLAN VERhttp://www.tafisa.org/


TAFISAhttp://www.his.gov.tr/


HİS-Herkes için SporVelo city 2021


 

Copyrigt by ALDOSK © 2010 Tüm Hakkı Saklıdır. Ajans haberlerinin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak kesinlikle yasaktır. Portalımızda yayınlanan diğer haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi