ALANYA DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
ANASAYFA TARİHÇE GEZİ TAKVİMİ FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER ÜYELİK İLETİŞİM EDİTÖR GİRİŞ

Maps-Harita

bookingRESİM GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

LİNKLER
 


  
   


 

BİLGİLER

Bir mağara cenneti Taşkale

Bir mağara cenneti Taşkale

Tarih 09 Kasym 2010, 11:30 Editör

Bir mağara cenneti Taşkale

ALDOSK olarak bir mağara cenneti Taşkale ye yolumuz düşecek bu defa
cumartesi gecesi saat 24:00 te Hacet Hancı pastanesinde buluşup dostlarımızla birlikte Akseki,Bozkır,Karaman istikametindensabah gündoğumunda Taşkaleye varmayı planlıyoruz.
Katılımcı arkadaşlarımızın yanlarında kahvaltılık ve öğlen yiyeceklerini getirmeleri ve gideceğimiz yöreye göre yedek kıyafet getirmeleri iyi olur.
HAREKET: YER :HACET HANCI PASTANESİ
SAAT :24:00
TARİH: 13 KASIM 2010 CUMARTESİ
herkes için keyifli bir gezi geçmesi dileği ile.
 
       
Karaman'dan sonra Taşkale'ye uzananları ilk olarak Manazan Mağaraları karşılıyor. 500 yıllık tahıl ambarları, İncesu yeraltı mağarası ve Roma kalıntılarıyla tarihi bir dokuya sahip olan Taşkale; doğası ve el sanatlarıyla da turistik açıdan farklı lezzetler sunuyor. Yeraltından fışkıran soğuk suların oluşturduğu küçük şelalelerle serinlik veren Güllük Pınarı ise yöreye nefes aldırıyor...
TAŞKALE
Karaman'dan dönüp de Taşkale, Yeşildere, Manazan Mağaraları yazılı sarı yön tabelasının yanından içeriye doğru girince, asfalt yol yemyeşil bitki dokusu arasından sizi önce Taşkale Kanyonu'na getiriyor. Yolun hemen yanından kendi halinde akan Yeşildere'den çok, Toroslar'dan Bolkarlar'a dayanan 27 km uzunluktaki kanyonun kaya yapısı dikkat çekiyor. İlginç kaya oluşumları ve step bitkileri dağ çiçekleriyle bütünleşerek doğa anıtlarına dönüşüp, gören herkesi hem şaşırtıyor, hem de büyülüyor. Çok geçmeden yolun sol tarafında Çin Seddi gibi yükselen beş katlı kaya oyuğu mağaralar, "Manazan Mağaraları" adıyla karşınıza çıkıyor. Yola tünel olmuş dağların yamacından geçiyor ve birdenbire kendinizi Taşkale girişinde buluyorsunuz. Nasıl çıkıldığı merak konusu olan ve 500 yıllık geçmişe sahip 251 adet antik tahıl ambarı, Taşkale'nin beş sit alanından sadece bir tanesi.
Tahıl ambarları Bizans döneminden bu yana yerleşim alanı, aynı zamanda da değişmeyen hatta ısısını sabit tutma özelliği nedeniyle 8-10 yıl tahıl saklamaya uygun ambarlar olarak kullanılıyor. Günümüzde yerleşim birimleri olan evler kentin eteklerine dağılırken, kiremitsiz sac kaplı damlarıyla dikkat çekiyorlar. Tahıl ambarları önünden ikiye ayrılan yolun önce aşağı, sonra yukarı çıkarak dönen yönünü takip ederseniz, kentin karşısına geçiyor, gözünüze sığmayan bir Taşkale panoraması ile yüz yüze geliyorsunuz. Gerçekten de burada farklı birşeylerin var olduğunu fark ettiğiniz anda, Güllük Pınarı mevkiine ulaşıyorsunuz. Burası soğuk suların yeraltından fışkırıp küçük küçük şelaleler meydana getirerek aktığı, güllerin, ağaçların bol olduğu bir mesire yeri. Sular değerlendirilmiş, havuzlar yapılmış ve bir de alabalık çiftliği kurulmuş. Belediyeye ait bir tesis hizmet vermekte.

Taşkale kanyonu, tahıl ambarlarından sonra üçüncü sit alanı olan Güllük Pınarı mevkiinde ziyaretçileri ağırlarken; dördüncü sırada yer alan 1356 metrelik galeriye sahip Türkiye'nin üçüncü büyüklükteki sarkıt, dikit, traverten havuzları ile ünlü İncesu yeraltı mağarası ışıklandırılarak turizme daha iyi hizmet vermeyi bekliyor. Yörede geçmişe ait izler taşıyan Zanzara, Roma mezarı gibi kalıntılar da bulunuyor. Bir başka sit alanı Manazan Mağaraları.
TAŞKALE
Yeşildere vadisinin kuzey yamacındaki doğal kayalara oyulmuş mekanlar, beş katlı ve Bizans döneminde yerleşim yeri olarak kullanılmış. Duvarları resimlerle süslü mağaraların mağara katlarının; Giriş katı, Kumkale, At meydanı, Ölü meydanı gibi adları var. Bulunan arkeolojik kalıntıların bazıları da, Karaman Müzesi'nde sergileniyor. Birçok uygarlıklara sahne olmuş köklü bir geçmişe sahip olan Karaman'a bağlı Taşkale, 20 Nisan 2000'de sit alanları göz önüne alınarak turizm beldesi ünvanını kazanmış.
TAŞKALE

TAŞKALE
Halıcılık
Tarihiyle olduğu kadar, doğası ve el sanatlarıyla da önem kazanan Taşkale'de Roma, Bizans, Selçuklu, Karamanoğlu dönemi izlerine rastlanıyor. Turizm, hayvancılık ve halıcılıkla geçinen eğitimli ve misafirperver bir toplumun yaşadığı Taşkale'de, 10 halı şirketi faaliyet gösteriyor. 500'e yakın bayan 200 tezgahta halı dokuyor ve bu halıların neredeyse tamamı, yurtdışına pazarlanıyor. Dokunan halıların metrekaresinin 40 milyondan alıcı bulduğunu belirten halıcılar, sipariş üzerine halı yapıldığını, köy evlerinden de halı alınabileceğini belirtiyorlar.Karaman koyunundan elde edilen yün, Taşkale'de köklü ve yaygın olan Kızıllar halısının üretiminde değerlendirilirken, Orta Asya'dan gelen 39 motif ve desen kullanılıyor. Sarı-kırmızı hakimiyetindeki halıların yünleri Avrupa boyalarla boyanıp, ihraç halılar için özel ilaçlarla soldurulup antik hava kazandırılıyor. Şirvan modeli halılar 1 metrekareden 12 metrekareye kadar ebat kazanırken, keçi tüyü yünle kravat türü (Türk düğümü) santimetrekareye 40-45 düğüm sığdırılabiliyor. Geleneksel motifler arasında bıçakucu, amber, akıtma, zavrak, ayna, lale, çevrim, takke, tarak gibi isimler yer alıyor. Taşkale'de 5 yaşında halı dokuyan kız çocuklarına da rastlanıyor. 90, 95, hatta 100 yaşındaki birçok Taşkaleli, hava ve suyun etkili olduğu uzun ömürlerinin sırrının doğal ürünlerle beslenmelerinden kaynaklandığını söylüyorlar. Bölgedeki ünlü Karaman koyunlarından esinlenerek kullanılan bir de söz var:"Karaman'ın koyunu, sonra çıkar oyunu"Bizans Kalesi'nin fethi sırasında hücum eden askerler, kaleye koyun postuna bürünüp, sürünerek yaklaşmışlar. Uzaktan koyun sürüsü geldiğini zanneden kale görevlileri, bu umursamazlığın bedelini, kale ellerinden gidince anlamış ve günümüzde bile kullanılan bu sözü dile getirmişler. Tamamı birinci derece sit alanı olan Taşkale'de eski bir iç deniz olması nedeniyle, toprak ve yamaçlarda sık sık taşlaşmış deniz anası gibi çeşitli hayvan fosillerine rastlanıyor. Taşkale'de Asarini Mağarası, Taş Cami, Orta Cami ve Orta Köprü'yü görebilir; kasabadaki düğün ve özel günlerde oynanan seyirlik ve oda oyunlarına tanık olabilirsiniz.
 
Belediye başkanı Sn.Muhittin SUNAOĞLU' nun özverili çalışmalarıyla ülkemizin güzel beldesini dahada güzelleştirmeye çalışmaktadır.

Bu haber 9537 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Geziler

Daha ucuza seyahat etmenin 15 yolu

Daha ucuza seyahat etmenin 15 yolu Seyahat etmeyi çok seviyorsunuz ama bütçeniz mi kısıtlı? O halde bu 15 öneriye mutlaka göz atın!

BEŞKONAK/SELGE FOTOĞRAF VE YÜRÜYÜŞ GEZİSİ

BEŞKONAK/SELGE  FOTOĞRAF VE YÜRÜYÜŞ GEZİSİ 08 Nisan 2012 Pazar Günü, AFSAK (Alanya Fotoğraf Sanatçıları Kulübü) ve ALDOSK (Alanya Doğa Sporları Kulübü) üye ve...

GOOGLE TRANSLATE

GALERY

Yörüklerde Göç ve Yasam-106 Ocak 2023

EN ÇOK OKUNANLAR

20 Bisiklet Oyunu


20 BİSİKLET OYUNUHAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

AHEP UNIVERSTY

HESTOUREX

PATRONUMDAN.COM


ÜCRETSİZ İLAN VERhttp://www.tafisa.org/


TAFISAhttp://www.his.gov.tr/


HİS-Herkes için SporVelo city 2021


 

Copyrigt by ALDOSK © 2010 Tüm Hakkı Saklıdır. Ajans haberlerinin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak kesinlikle yasaktır. Portalımızda yayınlanan diğer haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi