ALANYA DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
ANASAYFA TARİHÇE GEZİ TAKVİMİ FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER ÜYELİK İLETİŞİM EDİTÖR GİRİŞ

Maps-Harita

bookingRESİM GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

LİNKLER
 


  
   


 

BİLGİLER

NEŞE GÜNDOĞAN DÜNYA OLİMPİYAT KOMİTELERİ BİRLİĞİ  YÖNETİM KURULU NA SEÇİLDİ

NEŞE GÜNDOĞAN DÜNYA OLİMPİYAT KOMİTELERİ BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU NA SEÇİLDİ

Tarih 19 Kasym 2014, 11:20 Editör

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, 203 ülkenin Milli Olimpiyat Komitelerini temsilen 1000 e yakın delegenin katılımıyla 7-8 Kasım tarihlerinde Tayland ın Bangkok şehrinde yapılan Dünya Olimpiyat Komiteleri Birliği (ANOC) Genel Kurulunda Yönetim Kuruluna seçildi. Gündoğan, bu kurula seçilen ilk Türk spor yöneticisi oldu

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Genel Sekreteri Neşe Gündoğan, 203 ülkenin Milli Olimpiyat Komitelerini temsilen 1000’e yakın delegenin katılımıyla 7-8 Kasım tarihlerinde Tayland’ın Bangkok şehrinde yapılan Dünya Olimpiyat Komiteleri Birliği (ANOC) Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu’na seçildi. Gündoğan, bu kurula seçilen ilk Türk spor yöneticisi oldu.
Hayatını ulusal ve uluslararası alanda sporun gelişimine, kadınların, çocukların ve gençlerin spora katılımının artırılmasına adayan Neşe Gündoğan, ANOC Yönetim Kuruluna seçilmesiyle ile ilgili olarak “Bir Türk kadını  olarak bu önemli kurula seçilmekten onur duyuyorum. Milli Olimpiyat Komiteleri ailesinin geleceği ve tüm dünyadaki sporculara ve yarının sporcularına en iyi imkanların nasıl sağlanacağı ve dünya sporuna yapabileceğimiz katkılar beni heyecanlandırıyor.  ANOC yönetiminde Avrupa kıtasını temsil  etmekten büyük bir gurur duyuyor ve yapacağımız çalışmalar için sabırsızlanıyorum” dedi.
TMOK Başkanı, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ve Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Uğur Erdener de konuyla ilgili olarak “TMOK ve Türk spor tarihinde ilk kez TMOK temsilcileri aynı anda dünya sporunu yöneten tüm üst organizasyonların yönetiminde yer almaktalar. Başkan yardımcılarımız, Hasan Arat’ın Avrupa Olimpiyat Komitesi (EOC) ve Nihat Usta’nın İslami Dayanışma Oyunları Spor Federasyonu (ISSF) Yönetim Kurulu üyelikleri yanında şimdi de Neşe Gündoğan’ın ANOC Yönetim Kurulu üyeliği, TMOK ve Türkiye açısından gurur verici” diye konuştu.

NEŞE GÜNDOĞAN

İstanbul’da doğdu. 1977-1982 yılları arasında orta mesafe koşu dalında atletizm sporu yaptı ve Türk Atletizm Milli Takımı’nda yarıştı. 1984 yılında Ankara 19 Mayıs Gençlik ve Spor Akademisi’nden mezun oldu. Mezuniyeti takiben ENKA Spor Kulübü’nde yedi yıl süre ile koşular dalında atletizm antrenörü olarak görevde bulundu. Bu süre içerisinde Marmara Üniversitesi (MÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nda (BESYO) ‘Egzersiz Fizyolojisi’dalında yüksek lisansını tamamladı. Tezini, orta mesafe koşucularının dayanıklılık kapasitesi üzerine hazırladı. MÜ BESYO’da atletizm dersleri verdi.
1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) giderek Philadelphia’da Temple Üniversitesi’nde ‘Spor Yönetimi’ dalında master ve doktora yaptı. Doktora tezini, ABD’deki basketbol takımlarının yönetim ve pazarlama stratejileri üzerine hazırladı. ABD’de bulunduğu süre içerisinde,1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi’nde (ACOG) Spor Yarışmaları Planlama Direktör Yardımcısı olarak görev yaptı. New York Maratonu ve Penn Relays gibi önemli spor organizasyonlarında görev almasının yanı sıra özellikle kadın ve çocuklara hizmet veren barınaklarda gönüllü çalışmalarda bulundu.
1997 yılında TMOK Spor Direktörü görevine getirildi. 2001 yılında TMOK Yönetim Kurulu’na seçilen ilk kadın üye ve 2003 yılında da TMOK’un ilk kadın genel sekreteri oldu. Bu görevini halen sürdürmektedir. 2000 Sidney, 2004 Atina, 2008 Beijing ve 2012 Londra Yaz Olimpiyat Oyunları ile 2006 Torino, 2010 Vancouver ve 2014 Sochi Kış Olimpiyat Oyunları’na katılan Türk kafilelerinde yönetici olarak görev yaptı.
2013 yılında Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi (ICMG) Yönetim Kurulu üyeliğine ve 2014 yılında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Kadın ve Spor Komisyonu’na seçildi.
‘Türklerde Kadın ve Spor’ ve ‘Olimpiyat Oyunları’nın Ülkeye ve Kente Katkıları’ konularında yayınlanmış makaleleri bulunan Gündoğan, ayrıca Türkiye Atletizm Vakfı’nda çocuk ve gençlerin atletizme katılımının artırılması ve atletizmin geliştirilmesi amacıyla görev yapmaktadır.

Bu haber 4493 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Haberler

HESTOUREX KAPILARINI ACTI

HESTOUREX KAPILARINI ACTI Kulübümüzün de danışma kurulunda olduğu HESTOUREX de 1. Gün‬ ‪3. #HESTOUREX Dünya Sağlık, Spor ...

DÜNYA DOPİNGLE MÜCADELE KURALLARI

DÜNYA DOPİNGLE MÜCADELE KURALLARI Dünya Dopingle Mücadele Kuralları 2016 YILI YASAKLILAR LİSTESİ ULUSLARARASI STANDARTLARI

GOOGLE TRANSLATE

Yörüklerde Göç ve Yasam-106 Ocak 2023

EN ÇOK OKUNANLAR

20 Bisiklet Oyunu


20 BİSİKLET OYUNUHAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

AHEP UNIVERSTY

HESTOUREX

PATRONUMDAN.COM


ÜCRETSİZ İLAN VERhttp://www.tafisa.org/


TAFISAhttp://www.his.gov.tr/


HİS-Herkes için SporVelo city 2021


 

Copyrigt by ALDOSK © 2010 Tüm Hakkı Saklıdır. Ajans haberlerinin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak kesinlikle yasaktır. Portalımızda yayınlanan diğer haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi