ALANYA DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
ANASAYFA TARİHÇE GEZİ TAKVİMİ FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER ÜYELİK İLETİŞİM EDİTÖR GİRİŞ

Maps-Harita

bookingRESİM GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

LİNKLER
 


  
   


 

BİLGİLER

ÇÖL DEĞİL GÖL

ÇÖL DEĞİL GÖL

Tarih 06 Nisan 2010, 10:49 Editör

Dünyanın en kötü çevre felaketlerden biri koca göl kurudu..

Çöl değil göl
Dünyanın en kötü çevre felaketlerden biri koca göl kurudu..
Dünyada insan eliyle gerçekleştirilmiş en büyük çevre felaketlerinden biri olan Aral Gölü’nü gezen BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, gölün eski haline getirilmesi için harekete geçilmesini istedi

ORTA Asya ülkelerine yaptığı gezi çerçevesinde, önceki gün Özbekistan’daki Karakalpak bölgesine giden BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, göl üzerinde helikopterle incelemelerde bulunduktan sonra “gördüklerine inanamadığını” söyledi. Ban Ki-Mun, daha sonra bir zamanlar Aral’ın bir sahil kasabası olan Munyak’a gitti.

ÇÖZÜM ÇAĞRISI

Gazetecilere açıklama yapan Ban, “Munyak’taki eski iskeleden hiçbir şey görmedim. Gördüğüm tek şey bir gemi mezarlığı idi’’ dedi. Aral’ın “açıkça dünyanın en kötü çevre felaketlerden biri olduğunu’’ belirten Ban, “Şoke oldum’’ diye konuştu. BMGenel Sekreteri Ban, bölge ülkelerini aralarındaki anlaşmazlıkları bir kenara bırakarak, bir araya gelip Aral sorununa bir çözüm bulmaya çağırdı ve çözüm çabalarına BM’nin yardım edeceği sözünü verdi. Bir zamanlar dünyanın 4. büyük gölü olan Aral, Sovyetler Birliği’ndeki yanlış ekonomi ve mühendislik politikaları sonucu, 1960’lı yıllardan itibaren kısa sürede kurudu ve yüzölçümünün yüzde 90’ını kaybetti. Bugün bir zamanlar su olan yerlerde, kumullardan ve paslanmış eski gemi iskeletlerinden başka bir şey yok.

ARAL’DA NE OLDU?

1960’lı yıllarda dönemin Sovyetler Birliği yetkilileri, Marmara Denizi’nin 6 katı büyüklüğündeki dünyanın 4. büyük gölü Aral’ı besleyen Amu Derya ve Siri Derya nehirlerinin
sularını, pamuk üretimi için, başka bölgelere yönlendirdiler. Derinliği 50 metreye yaklaşan ve 1960’lı yıllarda 68 bin kilometrekare alanı olan Aral Gölü, zaman içinde hızla küçüldü. Günümüzde bu alanın yüzde 80-90’ını kaybettiği belirtiliyor.

AA-HT

Bu haber 3970 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ÇEVRE

ÇEVRECİ MYPET LER

ÇEVRECİ MYPET LER Alanya Belediyesi, çevreci çalışmalarını CALL A BIKE tan sonra MYPET lerle devam ettiriyor

DÜNYAMIZ İÇİN

DÜNYAMIZ İÇİN Gezegenimiz için 60 dakika karanlık.SİZİDE BEKLİYORUZ

GOOGLE TRANSLATE

Yörüklerde Göç ve Yasam-106 Ocak 2023

EN ÇOK OKUNANLAR

20 Bisiklet Oyunu


20 BİSİKLET OYUNUHAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

AHEP UNIVERSTY

HESTOUREX

PATRONUMDAN.COM


ÜCRETSİZ İLAN VERhttp://www.tafisa.org/


TAFISAhttp://www.his.gov.tr/


HİS-Herkes için SporVelo city 2021


 

Copyrigt by ALDOSK © 2010 Tüm Hakkı Saklıdır. Ajans haberlerinin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak kesinlikle yasaktır. Portalımızda yayınlanan diğer haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi