ALANYA DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
ANASAYFA TARİHÇE GEZİ TAKVİMİ FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER ÜYELİK İLETİŞİM EDİTÖR GİRİŞ

Maps-Harita

bookingRESİM GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

LİNKLER
 


  
   


 

BİLGİLER

KÜÇÜK ayı kampanyası

KÜÇÜK ayı kampanyası

Tarih 30 Nisan 2010, 12:13 Editör

ARIM&BALIM Boz Ayılar Önemlidir!

KÜÇÜK ayı kampanyası

WWF-Türkiye, yüzyıllardır masallara konu olan, insanların doğanın nimetlerini keşfetmek için izlediği boz ayıların korunması için yeni bir kampanya başlattı. Türkiye'de yaşayan boz ayılar (Ursus arctos), kaçak avlanma, yaşam alanlarının daralması gibi nedenlerle IUCN'in nesli tehlike altındaki türlere ilişkin Kırmızı Listesi'nde yer alıyor.
Kampanya ile boz ayılar hakkında farkındalık yaratılması, yaşam alanlarını korumaya yönelik projeler geliştirilmesi, doğal hayata dönemeyecek olan yavru ayıların güvenle yaşamaları için kaynak oluşturulması amaçlanıyor.
 
   
 

ARIM&BALIM

Kastamonu'nun Araç ilçesi yakınlarında yol kenarında bir ormancı tarafından ölmek üzereyken bulunan iki yavru ayı, Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından teslim alındı ve rehabilitasyon süreci için Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesine gönderdildi.
WWF-Türkiye, Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesindeki iki yavrunun büyümesine katkı sağlamak için bakım masraflarının bir kısmını üstlendi. Sevimli yavrulara Arım&Balım ismi verildi.
Arım&Balım annelerinden hayatta kalabilmek için gerekli olan eğitimi alamadığı için, doğal ortamlarında hayatta kalma şansına sahip değil. Bu nedenle rehabilitasyon sürecini tamamlamak üzere  olan Arım&Balım, önümüzdeki aylarda doğal ortamlarına en yakın şartları taşıyan Karacabey Ayı Barınağı'na nakledilecek.
Böylece ömürlerinin geri kalanını, inler kazıp uzun kış uykularına dalacakları Karacabey Ayı Barınağı'nda geçirecekler.
WWF-Türkiye, yüzlerce boz ayının Arım&Balım'ın kaderini paylaşmaması için koruma çalışmaları gerçekleştirecek.

 

 
 

TEHDİTLER

 

Kisa kisa

Boz Ayılar Önemlidir!

Boz ayılar yaşamak için geniş ormanlık alanlara ihtiyaç duyar. Ayıların olduğu alanlarda pek çok başka yerli tür de bulunmaktadır. Ayıların yaşam alanlarını korumak; başka türlerin de yaşam hakkını savunmaktır!

En Büyük Memeli!

Anadolu topraklarında yaşayan en büyük memeli türü boz ayılardır. Anadolu insanı boz ayılardan öğrendikleri sayesinde hayatta kalmayı başarmıştır. Bal kovanlarının, meyve ağaçlarının ve yenebilir bitkilerin yerlerini boz ayıları takip ederek keşfetmişlerdir! Boz ayıların yaşam hakkına saygı duymak; geçmişimize saygı duymaktır!

Her Yavru Büyümeyi Hak Eder!

Her anne yavrusuna mücadele etmeyi ve hayatta kalmayı öğretir. Boz ayılar için bu eğitim yaklaşık 2,5 yıl sürer. 2,5 yıl sonra annelerinden ayrılan yavrular, doğaları gereği yaşamlarına yalnız devam eder.
 

Bu haber 6617 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ÇEVRE

ÇEVRECİ MYPET LER

ÇEVRECİ MYPET LER Alanya Belediyesi, çevreci çalışmalarını CALL A BIKE tan sonra MYPET lerle devam ettiriyor

DÜNYAMIZ İÇİN

DÜNYAMIZ İÇİN Gezegenimiz için 60 dakika karanlık.SİZİDE BEKLİYORUZ

GOOGLE TRANSLATE

GALERY

Yörüklerde Göç ve Yasam-106 Ocak 2023

EN ÇOK OKUNANLAR

20 Bisiklet Oyunu


20 BİSİKLET OYUNUHAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

AHEP UNIVERSTY

HESTOUREX

PATRONUMDAN.COM


ÜCRETSİZ İLAN VERhttp://www.tafisa.org/


TAFISAhttp://www.his.gov.tr/


HİS-Herkes için SporVelo city 2021


 

Copyrigt by ALDOSK © 2010 Tüm Hakkı Saklıdır. Ajans haberlerinin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak kesinlikle yasaktır. Portalımızda yayınlanan diğer haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi