ALANYA DOĞA SPORLARI KULÜBÜ
ANASAYFA TARİHÇE GEZİ TAKVİMİ FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER ÜYELİK İLETİŞİM EDİTÖR GİRİŞ

Maps-Harita

bookingRESİM GALERİ

HABER ARA


Gelişmiş Arama

LİNKLER
 


  
   


 

BİLGİLER

Balık Baykuşu Toroslarda  Bulundu

Balık Baykuşu Toroslarda Bulundu

Tarih 12 A?ustos 2010, 15:51 Editör

Doğa Derneği, Avrupa ölçeğinde en nadir yırtıcı olarak nitelendirilen ve nesli tükendiği düşünülen Balık Baykuşunu Toroslar'da buldu.

Balık Baykuşu Türkiye'de Bulundu

 

Doğa Derneği, Avrupa ölçeğinde "en nadir yırtıcı" olarak nitelendirilen ve nesli tükendiği düşünülen Balık Baykuşunu Toroslar'da buldu.

Doğa Derneği'nin kuş uzmanları 3 farklı bireyi belirleyerek fotoğraflamayı başardığı bildirildi.

Avrupa'da sadece Türkiye'de yaşayan Balık Baykuşunun sayısının 10 çiftten daha az olduğu tahmin ediliyor.

Doğa Derneği Bilim Koordinatörü Özge Balkız, mart ayı boyunca Doğa Derneği'nin kuş uzmanları Soner Bekir, Murat Bozdoğan ve Emin Yoğurtçuoğlu'nun, Türkiye ve Avrupa'nın en nadir yırtıcılarından balık baykuşunu bulmak için Kahramanmaraş'tan Antalya'ya kadar tüm Toroslar'ı aradığını söyledi.

Uzmanların yoğun araştırmalar sonucunda başarılı bir biçimde 3 farklı bireyi belirleyerek fotoğrafladığını belirten Balkız, bölgede daha çok bireyin olduğunu tahmin ettiklerini kaydetti.

"Balık Baykuşu"nun nesli Avrupa ölçeğinde yok olmak üzere ve geceleri aktif bir baykuş türü olduğunu ifade eden Balkız, Türkiye'deki en büyük baykuşlardan birisi olmasına rağmen çok başarılı bir biçimde kendisini gizleyebildiğini söyledi.

Daha çok Asya'da dağılım gösteren Balık Baykuşunun Avrupa'da ürediği bilinen tek ülkenin Türkiye olduğuna işaret eden Balkız, "Balık baykuşunun yaşadığını, henüz yok olmadığını tespit etmek son derece önemli bir çalışmaydı. Bu oldukça heyecan verici. Ancak Avrupa'da sadece Türkiye'de yaşayan bu türün yaşam alanlarını korumak asıl büyük ve önemli iş olarak önümüzde duruyor" dedi.

Balık Baykuşunu fotoğraflayan uzmanlar da yapılan çalışma sırasında özellikle yapım aşamasında olan hidroelektrik santrallerin kuşların yuvalama alanlarını olumsuz etkilediği için türü tehdit ettiğini belirterek, balık baykuşunun bulunduğu alanlarda avcılığın da önemli bir sorun olduğuna dikkati çekti.

SUDA YAŞAYAN CANLILARLA BESLENİYOR

Balık Baykuşu (Ketupa zeylonensis) Ortadoğu, Uzakdoğu, Güneydoğu Asya ve Avrupa'da yayılım gösteren bir baykuş türü. Tür, diğer baykuş türlerinin aksine çoğunlukla balık, tatlı su yengeci, kurbağa gibi suda yaşayan canlılarla besleniyor.

Anadolu ve Avrupa'da etrafı ormanlarla kaplı vadi sistemlerinde nehir ve çaylarda balık ve tatlı su canlıları ile beslenen tek yırtıcı kuş türü balık baykuşu.

Balık Baykuşunun Avrupa nüfusu yalnızca Türkiye'de olup Toros Dağları'nda yaşıyor. Avrupa'daki baykuşların da dahil olduğu 56 yırtıcı kuş türü arasındaki en nadir kuş türü olan Balık Baykuşu, Dünya Kuşları Koruma Kurumu (BirdLife) türün üreyen birey sayısını 10'un altında olarak değerlendiriyor. Dünya Türleri Koruma Birliği (IUCN) tarafından türün Avrupa ölçeğinde neslinin yok olmak üzere (Critically Endangered - CR) olduğu belirlenmiş durumda.

Balık Baykuşunun Avrupa'daki tek yaşam alanının Türkiye'nin güneyi boyunca uzanan Toros Dağları silsilesi olduğu bilinmesine rağmen, 1990 yılına kadar türden güncel kayıt alınamadığından neslinin tükendiği sanılıyordu.

Bu haber 6702 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

ÇEVRE

ÇEVRECİ MYPET LER

ÇEVRECİ MYPET LER Alanya Belediyesi, çevreci çalışmalarını CALL A BIKE tan sonra MYPET lerle devam ettiriyor

DÜNYAMIZ İÇİN

DÜNYAMIZ İÇİN Gezegenimiz için 60 dakika karanlık.SİZİDE BEKLİYORUZ

GOOGLE TRANSLATE

GALERY

Yörüklerde Göç ve Yasam-106 Ocak 2023

EN ÇOK OKUNANLAR

20 Bisiklet Oyunu


20 BİSİKLET OYUNUHAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

AHEP UNIVERSTY

HESTOUREX

PATRONUMDAN.COM


ÜCRETSİZ İLAN VERhttp://www.tafisa.org/


TAFISAhttp://www.his.gov.tr/


HİS-Herkes için SporVelo city 2021


 

Copyrigt by ALDOSK © 2010 Tüm Hakkı Saklıdır. Ajans haberlerinin yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, ilgili ajansların bu yöndeki politikasına bağlı olarak kesinlikle yasaktır. Portalımızda yayınlanan diğer haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi